Tomáš Tyc - něco o mně



Pracuji jako profesor na Ústavu teoretické fyziky a astrofyziky na Masarykově univerzitě v Brně. Ve svém výzkumu se zabývám především optikou, konkrétně teorií neviditelnosti a dokonalých čoček a také zobrazováním optickými vlákny.

Fyzika je kromě zaměstnání také mým koníčkem. Rád o ní vyprávím ostatním lidem, předvádím jim různé pokusy a fyzikální jevy a snažím se jim ukázat, že fyzika je velmi zajímavá a praktická věda s bezprostředním vztahem ke každodennímu životu. To se snažím předat i na svých show Dobrodružná fyzika, se kterými jsem začal v brněnském planetáriu v roce 2005 a od té doby jich udělal desítky, mimo jiné i v Německu, Velké Británii či Rakousku. Rád se věnuji také fotografování přírody a fyzikálních jevů - viz projekt Zajímavá fyzika aneb Nevšední jevy všedního dne.

V rámci popularizace vědy jsem spolupracoval s Českou televizí, především na úspěšném seriálu o fyzice pro děti Já budu Einsteinem. Vystupoval jsem i v televizních pořadech Show Jana Krause, Uchem jehly či Cesty víry. V minulosti jsem také spolupracoval s Českým rozhlasem v pořadu Meteor.

Jsem křesťan a jsem aktivně zapojen ve Společenství křesťanů K12 v Brně-Medlánkách. Pokud vás zajímá můj pohled na vztah vědy a víry, můžete si přečíst článek Věda a víra očima teoretického fyzika, který jsem k tomuto tématu napsal pro Brněnskou tiskovou misii. Máte-li nějaké otázky, neváhejte mě kontaktovat.


Zpět na hlavní stránku