24.10.2018 Kamil Postava (Centrum nanotechnologií a IT4Innovations, VŠB-Technická univerzita Ostrava, kamil.postava@vsb.cz): Spinové lasery – modelování a elipsometrie Abstrakt: V příspěvku je podán úvod do problematiky spinových laserů, ve kterých jsou elektricky nebo opticky čerpány spinově polarizované elektrony. Zvláštní pozornost je věnována anizotropii struktury, která představuje současný technologický problém ve využití spinových laserů ke generaci kruhově polarizovaných stavů. Tato anizotropie byla studována na pasivních laserových strukturách metodou elipsometrie Muellerovy matice. K modelování struktury spinového laseru obsahujícího rezonátor s Braggovými zrcadly a systém kvantových jam jako aktivní prostředí je využit maticový formalismus. Je diskutováno zobecnění na laserové struktury s laterální periodicitou, šíření světla s nekoherentními efekty a modely dynamického chování laserů. Formalismus lze zobecnit na struktury se zdrojovými vrstvami popisující např. jevy nelineární optiky.