High Performance Computing Center (HPCC)

Vítejte na stránkách superpočítačového centra ÚFKL.
Toto centrum je vybaveno nejmodernější výpočetní technikou - počítacím strojem NISA. Vysokou výpočetní kapacitu až 450 rpm dokumentuje prospekt dodavatele.

V současné době dosahujeme pouze 400 rpm, ale doufáme, že se nám v brzké době podaří dosáhnout mezní frekvence.

Přinášíme zde rovněž fotografii našeho superpočítačového zařízení ve vyšším rozlišení. Můžete si rovněž prohlédnout videonahrávku našeho superpočítačového centra v provozu dokumentující vysokou přesnost a rychlost superpočítače.


Protože náš superpočítač v základní konfiguraci podporuje s vysokou přesností a rychlostí pouze operace sčítání, odčítání, násobení a dělení, doplnili jsme jej třemi matematickými koprocesory pro urychlení výpočtů matematických funkcí:
1. Pětimístné logaritmy a jiné matematické tabulky (autor Dr. Fritz Müller, SNTL Praha 1956). Fotografie titulní strany a pohled dovnitř.
2. Tabulky logaritmické, četnými tabulkami matematickými a fysikálními doplněné (Ph.Dr. Miloslav Valouch a RNDr. Miloslav A. Valouch, JČMF Praha 1935). Fotografie titulní strany a příklad obsahu.
3. Pravítko logaritmické Logarex 27403-II. Fotografie.
A nakonec pro výpočty v ještě vyšší přesnosti:
4. Sedmimístné logaritmy čísel od 1 do 110 000 a goniometrických funkcí v šedesátinném dělení (Ph.Dr. Miloslav Valouch a RNDr. Miloslav A. Valouch, Nakladatelství ČSAV Praha 1956).

Formuláře používané v našem superpočítačovém centru.