Kreativně Technický Kroužek

  • Baví tě experimenty?
  • Chceš vědět, jak věci fungují?
  • Chceš se naučit pracovat s páječkou, pilou nebo chemoprénem?

Tak to jsi správně na stránkách našeho KrTKa!

Lekce v jarním semestru 2021 probíhají od 10. 3. 2021 každou středu a čtvrtek od 17 hodin. Dokud bude virus bránit našemu setkávání, budeme se scházet online prostřednictvím Google Meet. Součástky pro výrobu vám pošleme poštou.

Pro přihlášení napište email na martinamrkvickova@gmail.com.

Jak bude vypadat jarní krtek:

Viry nám stále nepřejí, takže radši počítáme opět s Krtkem online. Přihlášeným tedy pošleme balíčky se součástkami k výrobě a budeme se pravidelně scházet na Meetu, jako tomu bylo na podzim. Kdyby to s viry vypadalo optimističtěji, můžeme se pak domluvit na přechodu do prezenční formy - na PřF MU v Brně.

Ochutnávka:

Čeká vás například výroba autíčka na vlastní pohon, domácí pokusy z optiky (světlo, zrcátka, barvičky) nebo hrátky s elektřinou a elektronikou - tentokrát si složíte obvůdky úplně sami a půjde to i bez páječky! Alespoň jednu lekci bychom taky rádi provedli „venkovní“, bude třeba zajít na určené místo v Brně a tam se poprat se záludnostmi, co si pro vás nachystáme.

Kdy:

10. 3. - 20. 5. (mimo Velikonoce), deset lekcí. Rozdělíme se na dvě skupiny: středa 17:00-18:30, čtvrtek 17:00-18:30.

Za co:

700 Kč. Pravděpodobně bude potřeba zaplatit převodem, přihlášeným pošlu informace (číslo účtu).

Přihlášení:

Napište mi na martinamrkvickova@gmail.com a domluvíme se na předání přihlášek.

Kdy a kde:

Středa a čtvrtek 7. a 8. 4., 17:00 - 18:30. Odkaz na Google Meet: https://meet.google.com/tfw-rsrr-hkb - pozor, odkaz se změnil od posledně.

Co nás čeká:

Hrátky s nepájivým kontaktním polem - zkusíme si bez pájení poskládat malý blikající majáček.

Co si připravit:

Všechny součástky a návod byste od nás měli mít, nic dalšího snad potřebovat nebudete. Jediná věc, které jsem si všiml až po odeslání obálek a mohla by komplikovat zapojování, jsou rezistory 7K5 (čtyři malé zelené válečky). Z výroby byly pospojované papírovým páskem a na vývodech zůstává lepidlo. Pokud by se vám lepidlo podařilo ještě před lekcí očistit (např. benzinem), půjde zapojování snáze.

KrTeK je kroužek plný experimentů a vlastní výroby. Každý týden si vyzkoušíš pokusy, které ze školy neznáš, a vždy si vyrobíš a odneseš domů svůj vlastní experiment nebo výrobek. Naučíme tě pájet a pracovat s různými materiály, jako PVC trubkami, drátky, magnety, difrakčními fóliemi a spoustou dalších. Vyzkoušíš si práci s pilou, kladivem, řezákem i chemoprénem. Budeš pracovat s elektřinou a nebude chybět ani špetka chemie.

Kroužek probíhá každý týden na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity, díky jejíž podpoře mohl kroužek vzniknout. Vznik také podnítili členové neformální skupiny ÚDiF Divadla fyziky a lektoři tak mají nevídanou výbavu fyzikálních znalostí i dlouholetou zkušenost v předvádění fyziky a hlavně nadšení tě do fyziky vtáhnout!

Kroužek je financován Masarykovou univerzitou a slouží také jako učební prostor pro budoucí učitele fyziky.