Central European Platform for Plasma-enabled Surface Engineering začíná

Od dubna 2024 po dobu následujících tří let povede centrum CEPLANT projekt COLOSSE financovaný z výzvy Pathways to Synergies 2023 (Horizon Europe). COLOSSE propojuje česká a slovenská výzkumná pracoviště v oblasti plazmového povrchového inženýrství a zvyšuje jejich potenciál pro Horizont Europe a budoucí EU programy v oblasti výzkumu a inovací.

8. 4. 2024 Tereza Schmidtová Pavlína Slavíková

Centrum CEPLANT se pouští do nového projektu. Prof. Petr Vašina a jeho tým jsou koordinátory nového projektu s názvem Central European Platform for Plasma-enabled Surface Engineering (COLOSSE), který propojuje tři česká a slovenská výzkumná pracoviště.

Cílem projektu COLOSSE je zvýšit účast českých a slovenských center výzkumu a inovací v oblasti plazmového povrchového inženýrství v projektech Horizon Europe a budoucích rámcových programů R&I EU. Projekt propojuje tři instituce: Masarykovu univerzitu v Brně, Západočeskou univerzitu v Plzni a Univerzitu Komenského v Bratislavě.

Tři výzkumná centra COLOSSE byla v poslední době podpořena významnými ERDF investicemi. Jejich posláním je provádět špičkovou vědu s potenciálem pro vývoj nových technologií. Již více než deset let utvářejí a podporují své regionální ekosystémy a vytvářejí sítě, které usnadňují přenos znalostí a využívání technologií povrchového inženýrství. Rozvinuly také mezinárodní vazby a vztahy, které však vedly pouze k ojedinělým případům zapojení do mezinárodních projektů výzkumu a inovací.

Tato tři centra se spojila, aby podpořila svou publicitu a zviditelnění na mapě evropského výzkumu a vývoje. Společně budou rozšiřovat osvědčené postupy ve výzkumu přijímáním nových postdoků ze zahraničí a prezentací svých výzkumných aktivit v evropských VaV centrech, na konferencích a veletrzích. Plánují také uspořádat školení na hard- a soft-skills a dvě doktorské výjezdní konference s mezinárodním přesahem pro své začínající výzkumné pracovníky a doktorandy.

Úvodní setkání COLOSSE se konalo 4. a 5. dubna 2024 na děkanátu Přírodovědecké fakulty MU. Jednání výzkumných center a projektové kanceláře bylo seznamovací a projednávaly se praktické aspekty projektu. Nyní se vedoucí pracovníci, výzkumní pracovníci a manažeři COLOSSE finalizují projektové strategie, které jim umožní rozjet internacionalizaci a zvyšování kvalifikace v rámci tohoto nového projektu.