Opravné státní závěrečné zkoušky září 2025
Opravné státní závěrečné zkoušky v magisterském studijním programu Fyzika se konají ve středu 3. září 2025.
Do Německa vyrazil druhý týden v září dvoučlenný tým výzkumné skupiny Plazmové nanotechnologie a bioaplikace ÚFTP. Jejich plazmový systém by mohl ukázat dosud neprobádanou část výzkumu konverze CO2, která je stále aktuálním celosvětovým tématem.
V návaznosti na předešlou práci s keramickými dielektrickými bariérami, vyrazili Mgr. Jakub Kelar, Ph.D. a Mgr. Michal Pazderka, Ph.D. z výzkumné skupiny doc. Kováčika Plazmové nanotechnologie a bioaplikace Ústavu fyziky a technologií plazmatu a centra CEPLANT za kolegy do Německého Max-Planck-Institute for Plasma Physics nedaleko od Mnichova.
Spolupracovali s Dr. Ante Hecimovic, Dr. Madhuwanthi Buddhadasa a Dr. Rodrigo Antunes z výzkumné skupiny Plasma for Gas Conversion (P4G) sekce ITER Technology & Diagnostics. Skupina P4G se dlouhodobě věnuje konverzi plynů bariérovými výboji. Naši vědci se systematicky věnují DBD výbojům a dobře rozumí různým keramickým materiálům. Díky velkému strategickému projektu se němečtí kolegové věnují převážně konverzi CO2 v různých plazmových reaktorech. Výzkumná skupina doc. Kováčika k nim přichází s inovacemi parametrů výboje i materiálů dielektrických bariér.
Před několika lety výzkumná skupina doc. Kováčika spolupracovala s VUT na projektu GAČR GA18-05478S pod vedením prof. Černáka a prof. Trunce. Nyní pokračují vědci dr. Kelar, dr. Pazderka, dr. Kelar Tučeková a studenti Roman Přibyl a Lucia Švandová v hledání dalších uplatnění výboje (koplanarního DBD se speciální dielektrickou bariérou). Pomocí různých dopantů v Al2O3 keramikách dokáží změnit jejich základní vlastnosti. S německými kolegy například chtějí vyzkoušet konverzi CO2 pomocí plazmatu. Konverze CO2 je rozpad oxidu uhličitého na oxid uhelnatý a kyslík. Nejedná se jen o řešení otázky životního prostředí ale i komplexního řešení problémových paliv.
Dr. Kelar doplňuje: „Experimenty v Německu jsou pro nás převratné, protože se u německých kolegů můžeme měřit konverze CO2 při atmosférickém tlaku. Na toto nejsme v našich ÚFTP laboratořích vybaveni.” Pilotní experimenty v německém Institutu Maxe-Plancka mohou vést k zajímavým technickým inovacím, na kterých by obě skupiny mohly v budoucnu spolupracovat.
Opravné státní závěrečné zkoušky v magisterském studijním programu Fyzika se konají ve středu 3. září 2025.
Ředitel velké výzkumné infrastruktury CEPLANT, doc. Mgr. Dušan Kováčik, PhD. se zúčastnil zasedání České technologické platformy pro textil. Součástí programu byla také valná hromada klastru CLUTEX, kde představil výsledky výzkumného centra z oblasti plazmové úpravy textilií a jejich aplikací.