Stipendia podzim 2023
Sledujte aktuální nabídku soutěží, stipendií a grantů pro studenty fyzikálních oborů!
Děkan Přírodovědecké fakulty MU Tomáš Kašparovský ocenil celkem 35 osobností, které se významným způsobem zasloužily o rozvoj fakulty, potažmo jejích pracovišť a ústavů, v posledních několika dekádách. Slavnostní předání pamětních medailí proběhlo v duchu připomínky výročí Dne boje za svobodu a demokracii a Mezinárodního dne studentstva, a to 19. listopadu 2021 v refektáři Mendelova muzea. Původně byl ceremoniál naplánovaný již k příležitosti oslav 100 let od zahájení výuky na fakultě (19. 10. 1920), ale vzhledem k pandemickým opatřením byl bohužel odložen. Z Ústavu teoretické fyziky a astrofyziky byly oceněny dvě velmi významné osobnosti.
prof. RNDr. Jana Musilová, CSc.
Je jednou z osobností, která je nejtěsněji spjata s výukou a výzkumem v oblasti fyziky na naší fakultě. V nedávné době se významnou měrou podílela na akreditaci studijního programu radiologická fyzika. Od začátku 90. let hrála velmi důležitou úlohu v rozvoji Přírodovědecké fakulty jako proděkanka pro vědu, výzkum, zahraniční styky a postgraduální studium v letech 1992−1996 a pro studium v letech 2000−2004. V letech 2004−2011 byla prorektorkou MU pro vědu a výzkum. Je také hlavní autorkou třísvazkové učebnice „Matematika pro porozumění i praxi“. Učebnice je velmi oblíbená mezi začínajícími studenty fyziky, matematiky i technických věd a je využívána i mimo naši univerzitu.
(V zastoupení převzal medaili ředitel Ústavu teoretické fyziky a astrofyziky prof. Rikard von Unge, Ph.D.)
prof. RNDr. Zdeněk Mikulášek, CSc.
Je vůdčí osobností astrofyziky na Přírodovědecké fakultě MU. Připravil akreditaci bakalářského studijního programu astrofyzika a vytvořil jeho základní koncepci. Zasloužil se také o založení nového výzkumného směru na naší univerzitě, studia horkých hvězd, zejména hvězd proměnných, dvojhvězd a hvězd chemicky pekuliárních. Díky jeho příspěvku patří naše fakulta mezi světově nejvýznamnější pracoviště v těchto oborech. Profesor Mikulášek je rovněž v široké veřejnosti proslulý svou popularizační činností. Jeho knihy vycházejí v desetitisícových nákladech a jeho veřejné přednášky jsou velmi oblíbené.
Sledujte aktuální nabídku soutěží, stipendií a grantů pro studenty fyzikálních oborů!
Dr. Pavel Ondračka z ÚFTP vyvíjí nové modely pro numerické výpočty struktury tenkých vrstev. Díky projektu MŠMT vycestoval a spolupracuje s kolegy na rakouské univerzitě v Leobenu. Pomocí jeho modelů pro amorfní materiál wolfram-bor-uhlík (W-B-C) bude možné předpovídat mechanické vlastnosti tohoto materiálu, porozumět jeho chování a najít nejvhodnější složení pro aplikace tvrdých ochranných vrstev.