Noc vědců 2022

Zveme vás na Noc vědců! Zastavte se u stánků pořádaných jednotlivými fyzikálními ústavy.

Ústav fyzikální elektroniky bude mít svá krytá stanoviště před budovou č.7. Na co se můžete těšit? Naši kolegové Zlata Kelar Tučeková, Jakub Kelar a studenti Roman Přibyl a Lucia Švandová vám představí vědu a výzkum na ÚFE praktickými ukázkami. Mezi ukázkami najdete aplikace fyziky v praxi včetně různých plazmových zdrojů. Právě plazma generované plazmovými výboji si můžete nejen vychutnat očima, ale můžete si na ně přímo sáhnout! Expozice bude v češtině i angličtině a budete mít příležitost vyhrát i drobné věcné ceny.

Ústav teoretické fyziky a astrofyziky nabídne program v budově č. 6. a těšit se můžete na:

  • Kochání vesmírem – Díky vývoji kamer a počítačové grafiky můžeme dnes nahlédnout do míst, o kterých lidé v minulém století mohli jen snít. Přijďte se pokochat krátkým sestřihem toho nejlepšího, co jsme zatím mohli vidět.
  • Vesmírný audiokvíz – Vesmírné objekty na obrázku rozezná kde kdo, ale poznat vesmírné objekty podle zvuku dokáží jen ti nejzcestovalejší galaktičtí stopaři. Přijďte si vyzkoušet jak na tom jste ;).
  • 3D astrokvíz – Naše 3D tiskárna si pro vás připravila několik záludných modelů a je jen na Vás, abyste pouhým hmatem uhádli, co držíte. Desinfekce zdarma! ;)
  • Astrokvízy, kvarkový puzzle a skládačka – Čeká na vás astronomický kvíz ve třech obtížnostech, poznávačka souhvězdí a vesmírných objektů, kvarková stavebnice, ze které můžete poskládat třeba atom helia a dřevěná skládačka Saturnu nejen pro dorost.
  • Pozorování noční oblohy – V případě bezoblačného počasí se naším dalekohledem můžete podívat na vše, co brněnská obloha dovolí. Těšit se můžete např. na Saturnovy prstence, Jupiterovu pásovitou atmosféru, jasné otevřené hvězdokupy a další objekty s odborným komentářem.

Sdílení události

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info