Jana Jurmanová - Budoucnost patří elektronové mikroskopii

  • 22. září 2022
    17:00
  • Posluchárna F2, budova 6, areál Kotlářská 2, PřF MU + MS Teams

Mgr. Jana Jurmanová, Ph.D. - Budoucnost patří elektronové mikroskopii!

Bude v každé domácnosti kromě počítače i elektronový mikroskop? Budeme se ho ptát, zda je zmrzlina našlehaná dost jemně, jestli jsou v ovoci pesticidy a těžké kovy a žádat ho, aby ukázal podobu pylového zrna, které nám způsobilo alergickou reakci?

Sci-fi nebo vize reálné budoucnosti? Už nyní kontrolují elektronové mikroskopy kvalitu vyrobených mikročipů, strukturu betonu, složení povlaků řezných nástrojů a řada dalších aplikací se pro ně najde nejen v průmyslu, ale i ve zdravotnictví. A ty nejšpičkovější stroje, které stojí v renomovaných laboratořích, zobrazují jednotlivé atomy s rozlišením několika obrazových bodů. A vývoj uhání dál…

Kam směřuje budoucnost elektronové mikroskopie? Několik cest se pokusí nastínit účastnice Mnohonárodního kongresu o elektronové mikroskopii (16MCM), který se konal letos v září v Brně.

Přednáška bude přenášena online přes Teams z posluchárny F2 na PřF Brno, Koltářská 2, kde si ji můžete poslechnout u šálku kávy. Další informace o Kavárně a také odkaz na na on-line přenos najdete níže.

Fyzikální kavárna

Načítám mapu…

Sdílení události

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info