Astrofyzika
Specializace doktorského studijního programu Fyzika
Pro koho je specializace Astrofyzika určena?
Pokud jste zdárně ukončili magisterské vzdělání v oblasti astrofyziky či fyziky (kde jste se věnovali astrofyzikálním předmětům a vaše závěrečná práce se zaměřila na některou z astrofyzikálních oblastí) a cítíte, že vědecká práce je to, co chcete v životě dělat, pak je doktorát ve specializaci Astrofyzika to pravé pro vás.
Co se naučíte?
Narozdíl od magisterského studia, je základem doktorského studia váš vlastní výzkum. V průběhu studia musíte absovovat jen pár povinných předmětů a můžete si podle vlastního uvážení zapisovat předměty i z jiných ústavů či fakult, které dle Vašeho mínění (a mínění vašeho školitele) budou prospěšné vašemu výzkumu. V průběhu studia byste se měli naučit nejen zpracovat daný astrofyzikální problém, ale i naučit se prezentovat své výsledky na mezinárodních konferencích. Získáte cenné zkušenosti při psaní vědeckých článků, proposalů a grantů.
Jak se přihlásit?
V případě doktorského studia je prvním krokem výběr školitele a tématu vaší dizertační práce. Pokud spolupracujete se školitelem z Astronomického ústavu Akademie věd ČR, který s našim ústavem externě spolupracuje, je možné dělat doktorát na ústavu pod jeho vedením. Seznam školitelů ÚTFA a aktuálně vypsaných témat naleznete níže.
- Studium vlivu kosmického záření na schopnosti detekce zdrojů na družicových experimentech pro astrofyziku vysokých energií, Školitel: Münz, Filip, Mgr. PhD.
- Zkoumání fyziky horkých galaktických atmosfér, Školitel: Werner, Norbert, doc. Mgr. Ph.D.
- Studium vícenásobných hvězdných systémů, Školitel: Zejda, Miloslav, doc. RNDr. Ph.D.
Výběr už vypsaného tématu není podmínkou, po domluvě školitel obvykle vypisuje téma "ušité" přímo pro vás. Po úspěšném kontaktu a domluvě se školitelem, můžete založit elektronickou přihlášku. Hlásit se můžete každý rok jak v jarním tak v podzimním semestru, termíny pro podávání přihlášek jsou 1.1.-30.4. (začátek studia v podzimním semestru) a 1.8. - 30.11 (začátek studia v jarním semestru). Po uplynutí termínu pro odevzdání přihlášek obdržíte pozvánku k přijmacímu pohovoru.
Jak probíhá přijmací zkouška?
Přijímací zkouška probíhá v angličtině ve dvou částech, ústní a písemné. V ústní části popíšete svou dosavadní odbornou činnost, výsledky své diplomové práce a plán svého výzkumu pro doktorské studium. V rámci písemné části odevzdáte předem zadané příklady (k vypracování doma).
Jak studium probíhá?
Ať už budete studovat kombinovaně nebo prezenčně, v rámci doktorského studia budete hlavně systematicky pracovat na svých vědeckých projektech. Jak jsme zmiňovali výše, na doktorském studiu je minimum povinných předmětů a je možné si zapisovat libovolné předměty, rozšiřující vaše schopnosti a znalosti. Katalog předmětů k nahlédnutí zde. Zapojíte se i do výuky - buďto formou vedení cvičení k daným předmětům nebo opravováním protokolů či písemek. Předpokládá se že se budete účastnit vědeckých workshopů a konferencí. Je také vyžadováno abyste abslovovali zahraniční stáž.
Protože doktorské studium by mělo nyní být vaší prací na "plný úvazek" budete po standardní dobu studia (4 roky) stipendium ve výši 12 000 Kč měsíčně. K této částe je studentům vypláceno stipendium z prostředků specifického výzkumu za vydané publikace a prezentace na konferencích. Další možnosti financování se liší podle jednotlivých výzkumných projektů, je také možnost přihlásit se do různých soutěží (napr. Ph.D. Talent). Celkový příjem aktivního studenta se pohybuje mezi 18 000 Kč a 30 000 Kč čistého.
Konec studia
Ke zdárnému ukončení je třeba splnit všechny podmínky doktorského studia:
- splnit pomoc při výuce (ve stanoveném rozsahu),
- absolvovat zahraniční stáž (min. 1 měsíc),
- prokázat jazykovou kompetenci,
- publikovat článek v prestižním mezinárodním časopise,
- prezentovat vědecké výsledky na mezinárodní konferenci,
- složit úspěšně doktorskou státní zkoušku,
- úspěšně obhájit dizertační práci.
Uplatění
Po úspěšném absolvování doktorského studia je student připraven pro navazující vědeckou kariéru jako postdoktorand (postdoc) na zahraničních či tuzemských univerzitách. Uplatnit se může také na tuzemských či zahraničních vědecko-výzkumných pracovištích i jako výzkumníci či inženýři v technických fyzikálně zaměřených firmách či v IT. Naše absolventy můžtete například najít v institucích jako je Technická univerzita Berlín, Cetrum pro astronomii univerzity v Heidelbergu, Belgický královský institut pro vesmírnou aeronomii, Akademie věd ČR, ...