Návštěva Davida Holce a Ganeshe Nayaka
Do výzkumné skupiny Depozice tenkých vrstev a nanostruktur zavítal Dr. Ganesh Nayak z německých Cách a Doc. David Holec z rakouského Leobenu. Společně s výpočtáři týmu PVDLab pracují na řešení dvou projektů.

Dr. Ganesh Kumar Nayak z německé RWTH Aachen University přijel na čtrnáct dní na Ústav fyziky a technologií plazmatu v rámci projektu MŠMT „Design defektů s pomocí ab initio výpočtů kriticky posouzený na tenkých vrstvách nitridů přechodových kovů s hliníkem“ (8J24DE001). S vědci z výzkumné skupiny Depozice tenkých vrstev a nanostruktur, konkrétně s Mgr. Matejem Feketem, Ph.D. a Mgr. Pavlem Ondračkou, Ph.D. z PVDLab, pracuje na numerických výpočtech pro předpověď vlastností tenkovrstvých materiálů.
Projekty MOBILITY MŠMT si kladou za cíl posílení vzájemné spolupráce mezi vědci na mezinárodní úrovni. Vědci mají příležitost cestovat a úžeji budovat vědecké kontakty a sítě. V rámci tohoto projektu na konci srpna a začátku září do Cách vycestují i Matej Fekete i Pavel Ondračka.
Ve stejné době přijel na ÚFTP také doc. David Holec z rakouské Montanuniversität Leoben. Do Brna přicestoval díky projektu MŠMT „Atomově rozlišené realistické strukturní modely nanokompozitních W-B-C“ (8J24AT027), na kterém pracuje Ing. Jaroslav Ženíšek, Ph.D. spolu s Mgr. Pavlem Ondračkou, Ph.D. Projekt opět řeší modelování materiálových vlastností tenkých vrstev. Vzájemná návštěva je tedy setkáním výpočtářů ze třech různých institucí.
Více článků
-
Doc. Mgr. Pavel Souček, Ph.D. předsedal sekci High Entropy and Other Multi-Principal-Element na 51st International Conference on Metallurgical Coatings and Thin Films (ICMCTF 2025). Na konferenci také představil výsledky výzkymu týkajícího se teplotní stability vrstev s vysokou entropí na bázi Cr-Hf-MoTa-W-N. Tento výzkum představuje výsledky společného výzkumu a spolupráce s Stanislavou Debnarovou, Matejem Feketem, Šárkou Zuzjakovou, Shuyao Lin, Ondřejem Jaškem, Tatianou Pitoňákovou, Nikolou Koutnou a Petrem Zemanem.
-
Týdenní testování plazmové úpravy ve firmě Nano Medical
Vědci z výzkumné skupiny Plazmové nanotechnologie a bioaplikace, dr. Jakub Kelar a dr. Oleksandr Galmiz, strávili experimentální týden ve společnosti Nano Medical v Liberci. V rámci nového projektu OP TAK se zaměřili na testování in-line plazmové modifikace podkladových materiálů s cílem zvýšit adhezi nanovláken vyráběných elektrospinningem.