Dušan Kováčik na Laval Université v Kanadě
Vedoucí výzkumné skupiny Plazmové nanotechnologie a bioaplikace Dušan Kováčik je na návštěvě Laval Université v Kanadském Québecu. Cílem jeho cesty je podpořit rozvíjející se vědeckou spolupráci s výzkumnou skupinou prof. Geatana Laroche.

Návštěva doc. Dušana Kováčika na kanadské Laval Université rozvíjí navázanou spolupráci mezi institucemi, obdobně jako návštěva of Dr. Jacopo Profili u nás v Brně na přelomu ledna a února. Spolupráci inicioval dr. Jakub Kelar, který v současné době působí ve skupině Prof. Geatan Laroche jako zvaný vědec. I v Kanadě se nadále věnuje plazmovým výbojům a úpravám za atmosférického tlaku a také tématu obnovitelné energetiky. Více o jeho působení v Kanadě se můžete dočíst zde.
Dušan Kováčik pro kolegium a studenty na kanadské univerzitě přednesl přednášku o širokém záběru výzkumu centra CEPLANT. Přednášku pořádalo kanadské centrum CERMA (CENTRE DE RECHERCHE SUR LES MATÉRIAUX AVANCÉS). Dušan Kováčik si při této příležitosti také prohlédl laboratoře kanadských kolegů na CHU de Québec, Université Naval. Setkal se a diskutoval jak s vědci, tak se studenty. S Lucií Švandovou, studentkou dr. Kelara, probíral její končící výzkumnou stáž. Lucia Švandová v Kanadském Québecu působí od července loňského roku.
Více článků
-
Doc. Mgr. Pavel Souček, Ph.D. předsedal sekci High Entropy and Other Multi-Principal-Element na 51st International Conference on Metallurgical Coatings and Thin Films (ICMCTF 2025). Na konferenci také představil výsledky výzkymu týkajícího se teplotní stability vrstev s vysokou entropí na bázi Cr-Hf-MoTa-W-N. Tento výzkum představuje výsledky společného výzkumu a spolupráce s Stanislavou Debnarovou, Matejem Feketem, Šárkou Zuzjakovou, Shuyao Lin, Ondřejem Jaškem, Tatianou Pitoňákovou, Nikolou Koutnou a Petrem Zemanem.
-
Týdenní testování plazmové úpravy ve firmě Nano Medical
Vědci z výzkumné skupiny Plazmové nanotechnologie a bioaplikace, dr. Jakub Kelar a dr. Oleksandr Galmiz, strávili experimentální týden ve společnosti Nano Medical v Liberci. V rámci nového projektu OP TAK se zaměřili na testování in-line plazmové modifikace podkladových materiálů s cílem zvýšit adhezi nanovláken vyráběných elektrospinningem.