Opravné státní závěrečné zkoušky září 2025
Opravné státní závěrečné zkoušky v magisterském studijním programu Fyzika se konají ve středu 3. září 2025.
Dana Skácelová a Richard Krumpolec byli přizvání ke společným experimentům v Německém Stuttgartu. Vědci pracovali na různých způsobech a metodách přípravy kompozitiních materiálů používaných nejen ve stavebnictví. Nyní připravené materiály prochází testováním.
Mgr. Dana Skácelová, Ph.D. a RNDr. Richard Krumpolec, PhD. z výzkumné skupiny Plazmové nanotechnologie a bioaplikace na ÚFTP a centra CEPLANT společně pracují na výzkumu kompozitních materiálů. Kompozity jsou materiály složené ze dvou nebo více látek s různými vlastnostmi. Kombinací těchto látek v kompozitu se zlepšují jejich vlastnosti, což vede k vynikající specifické tuhosti, pevnosti, odolnosti vůči vysokým teplotám, pružnosti atd.
Vědci pokračují v úspěšné spolupráci s kolegy z Institute of Aircraft Design (IFB), Univerzity ve Stuttgartu. V loňském roce provedli pilotní testování různých materiálů a technologií pro výrobu kompozitů. Na základě výsledků naplánovali tuto cestu a zvolili specifické experimenty a testování pro systematickou studii.
V červenci letošního roku, byli naši vědci pozváni do Německa prostřednictvím „Short-term Grants for International Collaborations“, výměnného programu Innovation Campus Future Mobility (ICM), který podporuje mezinárodní spolupráci výzkumných pracovníků po celém světě.
Vědci s sebou převezli do německa plazmové systémy s planárními a zakřivenými jednotkami DCSBD a plazmovou trysku. Přístroje v německé laboratoři IFB použili k funkcionalizaci skelných a lněných výztužných vláken. Skupina IFP vytvořila FRP kompozity s využitím různých výrobních technologií, např. procesy vakuové infuze (VIP), technologií přetlačované pryskyřice (RTM) a UV vytvrzováním.
Dr. Krumpolec připravil vodivé kompozity s využitím unikátních rGO papírů připravených v domovském CEPLANTu. Pobyt byl zaměřen výhradně na přípravu těchto inovativních kompozitů. Vzorky jsou nyní testovány z hlediska mechanických vlastností, jako je adheze na rozhraní matrice-vlákno, morfologie a chemie povrchu (SEM a XPS). Skupina IFB se zaměřuje na mechanické a optické zkoušky, jako jsou ohybové vlastnosti, propustnost transparentního skla nebo měření změny indexu lomu.
Na výzkumný pobyt Freemovers vědce doprovázela Bc. Eliška Rapcová, studentka magisterského oboru Fyzika plazmatu a nanotechnologie. Pracovala v laboratořích jeden měsíc a výsledky práce budou součástí její diplomové práce o vlivu plazmové úpravy skelných vláken na vlastnosti laminovaných FRP kompozitů.
Opravné státní závěrečné zkoušky v magisterském studijním programu Fyzika se konají ve středu 3. září 2025.
Ředitel velké výzkumné infrastruktury CEPLANT, doc. Mgr. Dušan Kováčik, PhD. se zúčastnil zasedání České technologické platformy pro textil. Součástí programu byla také valná hromada klastru CLUTEX, kde představil výsledky výzkumného centra z oblasti plazmové úpravy textilií a jejich aplikací.