Jaká byla GATE?

21. 8. 2020 Magdalena Špoková

Mezinárodní letní škola zaměřená na zpracování dat z družic GAIA a TESS (zkráceně GATE) je úspěšně za námi! Navzdory všem omezením a změnám v organizaci, přicházejícím někdy opravdu na poslední chvíli, všechny čtyři pracovní skupiny úspěšně ukončily svoji desetidenní práci.

Skupině věnované asteroseismologii se na datech z družice Kepler podařilo zreprodukovat analýzu oscilací červeného obra v excentrickém zákrytovém systému, nově zanalyzovat data z družice TESS a ještě navíc s pomocí kódu MESA konfrontovat fyzikální parametry zjištěné z fotometrických dat s vývojovými modely.

Studentům ze skupiny zabývající se eruptivními hvězdami se za pomoci samoučících algoritmů podařilo identifikovat eruptivní červené trpaslíky nacházející se v otevřených hvězdokupách a dát do souvislosti rychlost rotace hvězd či jejich stáří s výskytem erupcí.

Členové exoplanetární skupiny se věnovali modelování tranzitů již známých exoplanet na datech z družice TESS a vylepšili tak nepříliš přesně určené parametry známé z dřívějška.

Poslední skupina věnovaná modelování zákrytových dvojhvězd úspěšně rozeběhla novou verzi kódu PHOEBE, s pomocí kterého se členům skupiny podařilo modelovat vybraný systém s různými vstupními parametry.

Veškerá práce vyžadovala vysoké pracovní nasazení a pokročilou znalost programování, které ale zvládli pod vedením expertů i studenti magisterského navazujícího studia. Nechybělo ani skupinové foto a konferenční večírek. Vše samozřejmě online :)

Všechny zveřejněné přednášky najdete na tomto odkazu.

Bez popisku

Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info