Jaká byla Noc vědců 2023?

Tajemství bylo téma letošní Noci vědců, která se mimořádně konala až 6. října. Do areálu na zavítalo okolo 1500 návštěvníků. Animátoři z Ústavu fyziky a technologií plazmatu a Ústavu teoretické fyziky a astrofyziky nabídli zajímavý program o fyzice pro všechny věkové kategorie.

18. 10. 2023 Tereza Schmidtová

Animátoři z řad zaměstnanců a studentů si připravili zajímavý program, který odhaloval tajemství vědy a fyziky. Zábavnou a popularizační formou oslovili návštěvníky malé i velké. Na celé akci nechyběli skládačky, puzzle, kvízy, pexesa pro nejmenší. Účast na letošní noci vědců byla na Přírodovědecké fakultě i celé Masarykově univerzitě rekordní. Kolik návštěvníků dorazilo na některý z programů fyziky jsme nepočítali, ale u jednotlivých programů bylo stále plno. Můžeme s klidným svědomím říct, že akce měla velký úspěch. Užili si ji jak animátoři, tak i návštěvníci, kteří odcházeli s úsměvem.

Podrobný program, které fyzikální ústavy nabídly návštěvníkům najdete zde.

Sekce Didaktika fyziky ÚFTP názorně představila tajemství elektromagnetických vln. Výzkumná skupina Depozice tenkých vrstev a nanostruktur ÚFTP odhalila tajemství tenkých vrstev a jejich přípravy. Dr. Jana Jurmanová ukazovala tajemství mikrostruktur pomocí elektronového skenovacího mikroskopu Mira3. Tajemné účinky plazmatu a elektrických výbojů představila výzkumná skupina Plazmové nanotechnologie a bioaplikace. Prohlédněte si fotogalerii, jak Noc vědců na fyzice vypadala.

O tom, že se v astrofyzice a kosmonautice pořád něco děje se přesvědčili návštěvníci program Ústavu teoretické fyziky a astrofyziky. Animátoři připravili bohatý audiovizuální program s komentáři a diskuzemi. Mezi dětmi zabodovala příprava vlastního vesmírného nápoje.