Nový diagnostický přístroj RFEA
Od poloviny července mají vědci k dispozici nové zařízení rozšiřující dosavadní diagnostické možnosti při procesu nanášení tenkých vrstev. RFEA (Retarding Field Energy Analyser) umožňuje časově rozlišená měření dopadajících iontů například právě při magnetronovém naprašováni tenkých vrstev.

Výzkumná skupina Depozice tenkých vrstev a nanostruktur má k dispozici nový přístroj rozšiřující dosavadní diagnostické možnosti při procesu nanášení tenkých vrstev. Jedná se o zařízení RFEA (Retarding Field Energy Analyser) od firmy Impedans Plasma Measurement z Irska.
Přístroj slouží k diagnostice depozičních procesů pomocí časově rozlišeného měření toku dopadajících iontů. Podobně jako hmotnostní spektroskopie dokáže získat s vysokou přesností jak energiové rozdělení, tak i celkový tok iontů, ale samotné druhy částic nerozliší. S pomocí dalších zařízení, jako je QCM s předpětím či Langmuirova sonda, nyní vědci dokážou provést komplexní diagnostiku iontů, jejichž vlastnosti jsou klíčové k růstu vysoce kvalitních tenkých vrstev pomocí magnetronového naprašování.
Jak doplňuje Mgr. Peter Klein, Ph.D., „toto nové zařízení přináší nové možnosti v diagnostice plazmatu. Svojí kompaktností a jednoduchostí použití je vhodné pro všechny druhy depozičních zařízení a zkoumaných metod příprav tenkých vrstev včetně HiPIMS.“
Více článků
-
Doc. Mgr. Pavel Souček, Ph.D. předsedal sekci High Entropy and Other Multi-Principal-Element na 51st International Conference on Metallurgical Coatings and Thin Films (ICMCTF 2025). Na konferenci také představil výsledky výzkymu týkajícího se teplotní stability vrstev s vysokou entropí na bázi Cr-Hf-MoTa-W-N. Tento výzkum představuje výsledky společného výzkumu a spolupráce s Stanislavou Debnarovou, Matejem Feketem, Šárkou Zuzjakovou, Shuyao Lin, Ondřejem Jaškem, Tatianou Pitoňákovou, Nikolou Koutnou a Petrem Zemanem.
-
Týdenní testování plazmové úpravy ve firmě Nano Medical
Vědci z výzkumné skupiny Plazmové nanotechnologie a bioaplikace, dr. Jakub Kelar a dr. Oleksandr Galmiz, strávili experimentální týden ve společnosti Nano Medical v Liberci. V rámci nového projektu OP TAK se zaměřili na testování in-line plazmové modifikace podkladových materiálů s cílem zvýšit adhezi nanovláken vyráběných elektrospinningem.