Tomáš Hoder jako zvaný profesor na Université de Toulouse ve Francii
Doc. Tomáš Hoder, vedoucí výzkumné skupiny Diagnostika a modelování plazmatu Ústavu fyziky a technologií plazmatu, vycestoval na září 2023 do Francie. Jako zvaný profesor s francouzskými kolegy spolupracuje na výzkumu bariérových výbojů v CO2.

Laboratoř LAPLACE na francouzské Université Toulouse III-Paul Sabatier patří k významným fyzikálním centrům pro výzkum nízkoteplotního plazmatu. Vedoucí výzkumné skupiny Diagnostika a modelování plazmatu Ústavu fyziky a technologií plazmatu Tomáš Hoder s touto laboratoří spolupracuje dlouhodobě.
V rámci projektu MŠMT MOBILITY Francie, vycestoval doc. Tomáš Hoder na měsíc září do Toulouse. Do Francie ho pozval kolega Assoc. Prof. Nicolas Naudé, se kterým společně vedou doktorského studenta Corentina Bajona. O práci jejich studenta na našem ústavu jsme psali letos na jaře.
Doc.Tomáš Hoder společně s francouzskými kolegy pracuje na výzkumu bariérových výbojů v CO2. Jejich cílem je porozumět mechanismu disociace CO2 v různě intenzivních výbojích za atmosférického tlaku: od Towsendovského až po výboje nanosekundové pulzní. Naposledy své francouzské kolegy navštívil před dvěma lety, po skončení covidové pandemie.

Více článků
-
Ústav fyziky a technologií plazmatu a centrum CEPLANT hostili 9. a 10. dubna 2025 INNOLEC přednášku na téma „Crystal Symmetry and X-ray Crystallography,“ vedenou váženým profesorem Peterem Roglem, vedoucím skupiny Christian Doppler Laboratory (CPL) for Thermoelectrics na Institute of Materials Chemistry & Research, Univeristy of Vienna. Ten přijal pozvání docentky Vilmy Buršíkové. Soubor tří po sobě navazujících přednášek účastníkům poskytl ucelený pohled na problematiku rentgenové analýzy krystalické struktury pevných látek.
-
Global Winner of The Earth Prize 2025
Obrovský úspěch Anny Podmanické (19) a Tomáše Čermáka (18) – Tito mladí studenti se stali celosvětovými vítězi Global Winner of The Earth Prize 2025! Inovativní řešení pro úpravu vody PURA využívá plazmovou technologii k čištění vody od antibiotik a odolných bakterií. Jejich systém nabízí energeticky úsporné a nákladově efektivní řešení s potenciálem globálního dopadu.