Zahájení realizace projektu CEPLANT-UP
Od 1. července 2024 je v rámci velké výzkumné infrastruktury CEPLANT realizován projekt reg. č. CZ.02.01.01/00/23_015/0008177. Projekt CEPLANT-UP je spolufinancován Evropskou unií z prostředků Operačního programu Jan Amos Komenský.

Projekt reg. č. CZ.02.01.01/00/23_015/0008177 se jmenuje Upgrade a modernizace Centra výzkumu a vývoje plazmatu a nanotechnologických povrchových úprav.
Hlavním cílem projektu CEPLANT-UP je zajistit modernizaci stávajícího vybavení velké výzkumné infrastruktury CEPLANT tak, aby došlo k dalšímu posílení a rozvoji nabízených služeb s důrazem na využití expertízy a zkušeností velké výzkumné infrastruktury CEPLANT díky propojení základního a aplikovaného výzkumu. Modernizace bude zajištěna prostřednictvím pořízení celkem pěti nových přístrojů: XPS, SEM, magnetronového depozičního zařízení s HiPIMS technologií, systému streakové kamery s monochromátorem a pikosekundového fotonásobiče.
Projekt je realizován do 31. prosince 2026 s celkovým rozpočtem téměř 60 mil. Kč.
Více článků
-
Doc. Mgr. Pavel Souček, Ph.D. předsedal sekci High Entropy and Other Multi-Principal-Element na 51st International Conference on Metallurgical Coatings and Thin Films (ICMCTF 2025). Na konferenci také představil výsledky výzkymu týkajícího se teplotní stability vrstev s vysokou entropí na bázi Cr-Hf-MoTa-W-N. Tento výzkum představuje výsledky společného výzkumu a spolupráce s Stanislavou Debnarovou, Matejem Feketem, Šárkou Zuzjakovou, Shuyao Lin, Ondřejem Jaškem, Tatianou Pitoňákovou, Nikolou Koutnou a Petrem Zemanem.
-
Týdenní testování plazmové úpravy ve firmě Nano Medical
Vědci z výzkumné skupiny Plazmové nanotechnologie a bioaplikace, dr. Jakub Kelar a dr. Oleksandr Galmiz, strávili experimentální týden ve společnosti Nano Medical v Liberci. V rámci nového projektu OP TAK se zaměřili na testování in-line plazmové modifikace podkladových materiálů s cílem zvýšit adhezi nanovláken vyráběných elektrospinningem.