Změna názvu ÚFE od 1.9.2023

Od 1.září 2023 dochází ke změně názvu Ústavu fyzikální elektroniky Přírodovědecké fakulty. Nový český název je „Ústav fyziky a technologií plazmatu“ (zkratka ÚFTP). Anglický ekvivalent je „Department of Plasma Physics and Technology“ (zkratka DPPT).

1. 9. 2023 Bohumila Tesaříková

Důvodem ke změně je především ten fakt, že původní název ne zcela odpovídal tomu, čemu se Ústav fyzikální elektroniky v posledních letech věnuje. Ředitel ÚFTP prof. Petr Vašina k tomu dodává: „Název Ústav fyzikální elektroniky (dříve katedra) nás prezentoval po více než dvacet let. Výzkum v oblasti fyziky elektrických výbojů, nízkoteplotního nerovnovážného plazmatu a jeho aplikací včetně řešení aktuálních technologických problémů je nyní hlavní náplní naší práce. Nový název, Ústav fyziky a technologií plazmatu, tedy výstižněji odráží současné těžiště vědeckého zaměření ústavu."

Ke změně názvu ústavu proběhla celoústavní diskuse, zaměstnanci byli vyzváni k návrhům. Debata běžela ve dvou fázích, v první byly vybrány 3 nejlepší názvy ústavu, v druhé fázi pak zaměstnanci diskutovali už jen tyto návrhy. Jasnou většinou se vyjádřili pro Department of Plasma Physics and Technology, v češtině Ústav fyziky a technologií plazmatu. Název je to výstižný a velmi dobře pokrývá většinu aktivit ústavu. Největší diskuse proběhla k slovu „technology“.

prof. Mgr. Petr Vašina, Ph.D.

Prof. Vašina vysvětluje: „Naší tradiční silnou stránkou je základní výzkum fyziky plazmatu. V nejprestižnějším časopise v oboru jsme nejvýznamnějším přispěvatelem z České republiky. V posledních letech jsme zde dokonce přispěvatelem zařazeným na osmém místě v celosvětovém srovnání. Výsledky špičkového orientovaného základního výzkumu jsou ve spolupráci s průmyslovými partnery v České republice i zahraničí následně transformovány až do finálních průmyslových aplikací. Přinášíme environmentálně šetrná a ekonomicky významná řešení přípravy nových pokročilých materiálů nebo zušlechtění povrchu tradičních materiálů. Tato strategie je běžná v zemích s vysokou úrovní inovací, ale mezi českými výzkumnými organizacemi, dokonce i v rámci naší mateřské Masarykovy univerzity, jsme tímto způsobem naší práce poměrně unikátní. Název bez „technology“ by nereflektoval tuto naši silnou stránku. Lidé se mě často ptají, jak jsme užiteční a vždy je překvapím tím, s kolika podniky spolupracujeme, co praktického jsme už dokázali.“

Se změnou názvu ústavu je pochopitelně spojeno mnoho administrativních úkonů. Venkovní orientační cedule v areálu Kotlářská už pracovníci TPO vyměňují, v univerzitních systémech IS, INET a rumbur dojde ke změně názvu v noci z 31. 8. na 1. 9. 2023. Dojde k automatickému překlopení názvů, ovšem je možné, že především u ručně zadaných informací se v univerzitních systémech změny neprojeví a budou se postupně opravovat. Pro zaměstnance ústavu znamená změna názvu především nutnost zvyknout si na nový název a začít jej všude používat – od psaní projektů až po výměnu podpisu v emailu.