Začni s vědou!

  • 9. – 13. května 2022

Ústav fyzikální elektroniky pořádá speciální exkurze po svých laboratořích pro bakalářské studenty všech ročníků studijních oborů týkající se fyziky.

Exkurze budou probíhat v týdnu 9. - 13. května 2022.

Rozpis jednotlivých skupin a časů:

Pondělí 9. 5. 2022

15:00 - 15:45

Blok 1

15:50 - 16:35

Blok 3

16:50 - 17:35

Blok 2

17:40 - 18:25

Blok 4

Středa 11. 5. 2022

13:00 - 13:45

Blok 5

Blok 3

13:50 - 14:35

Blok 6

Blok 4

14:50 - 15:35

Blok 6

Blok 2

15:40 - 16:25

Blok 5

Čtvrtek 12. 5. 2022

15:00 - 15:40

Blok 1

     
Pátek 13. 5. 2022

13:00 - 13:45

Blok 2

13:50 - 14:35

Blok 3

Blok 4

14:50 - 15:35

Blok 5

 

Pokud jste se nestihli přihlásit, nevadí. Napište nám na tschmidtova@sci.muni.cz.


Blok č. 1 - Diagnostika a modelování plazmatu

Naším cílem je porozumět fundamentálním fyzikálním a chemickým procesům v nízkoteplotním plazmatu, např. urychlování elektronů v nanoskopických prasklinách ve vodě, popis nestability na rozhraní plazmatu a kapaliny, či měření elektrického pole pomocí pikosekundového laseru. Pomocí počítačových simulací a pokročilých experimentálních metod světové úrovně, které jsou vyvíjeny naším týmem, získáváme fascinující vhled do procesů na extrémně malých prostorových a časových škálách.

Děláme vědu v její nejčistší formě, ale neztrácíme ani kontakt se zájmy reálného světa a spolupracujeme i s průmyslovými partnery.

Zveme vás do našich laboratoří optické diagnostiky plazmatu, laserové diagnostiky a laboratoře vysokofrekvenčních výbojů.

Webové stránky vědecké skupiny Diagnostika a modelování plazmatu


Blok č. 2 - Depozice tenkých vrstev a nanostruktur

Připravujeme nové materiály ve formě tenkých vrstev pro aplikace, kde vlastnosti samotných konstrukčních materiálů již nestačí. Tyto aplikace sahají od dekoračních vrstev, přes ochranné vrstvy ve strojírenství, leteckém či vesmírném průmyslu, přes dielektrické vrstvy v senzorech až po vrstvy uplatňující se v zelené energetice.

 

Chceš si udělat vlastní dekorační vrstvu od začátku až do konce? Přijď k nám!

Webové stránky vědecké skupiny Depozice tenkých vrstev a nanostruktur


Blok č. 3 - Přístroje povrchové analýzy

SEM laboratoř - Jana Jurmanová

Chcete vstoupit do nanosvěta a žasnout nad jeho rozmanitostí? Sledovat stopu po výboji, nahlédnout dovnitř zdánlivě všedních věcí a uvíznout ve fascinující pavučině poznání? SEM - Skenovací elektronový mikroskop FEG SEM Mira 3 je tu právě pro Vás! Dotkněte se vědy vlastníma rukama!

XPS laboratoř - Monika Stupavská

Odhlate tajemství povrchů pomocí rentgenové fotoelektronové spektroskopie (XPS) známé taky jako elektronová spektroskopie pro chemickou analýzu (ESCA).


Blok č. 4 - Laboratoř mikrovlnného a vysokofrekvenčního plazmatu

Vytváříme grafénové nanomateriály, vrstvy i diamantu podobné materiály s neobyčejnými vlastnostmi. Studujeme nestability a samoorganizace v mikrovlnném a vysokofrekvenčním plazmatu a také role vysokoteplotních chemických reakcí při ohřívaní plazmatu. Diagnostikou plazmatu nahlížíme do nitra ionizovaného plynu.


Blok č. 5 - Plazmové nanotechnologie a bioaplikace

Připravili jsme si pro vás tři okruhy témat s praktickými demonstracemi:

  • Plazmová povrchová úprava široké škály materiálů a nanomateriálů, plochých, flexibilních i 3D
  • Plazmatem redukované nanomateriály na bázi oxidu grafenu
  • Příprava nanovláken s vylepšenými vlastnostmi technikou plazmatem asistovaného elektrostatického zvlákňování

Webové stránky vědecké skupiny Plazmové nanotechnologie a bioaplikace


Blok č. 6 - Optika tenkých vrstev a povrchů pevných látek

Už jste se v praktiku potkali s úlohou určení optických vlastností a tloušťky tenké vrstvy? Přišlo vám to příliš lehké? Nudné? Ptali jste se, k čemu to je? Tak se přijďte podívat k nám do laboratoře optiky tenkých vrstev a uvidíte, že tato oblast fyziky je nejen potřebná, ale i velmi zajímavá.

Tenké vrstvy jsou všude. Každý foťák, každé brýle, každý displej nějaké tenké vrstvy (často multi-vrstvy) obsahuje, ať už ochranné nebo takové, které zlepšují optické vlastnosti jednotlivých prvků. A každý přece chceme aby kupříkladu foťák fotil co nejlépe. V realitě to ale není tak lehké, jak jste si zkusili v praktiku. Tyto vrstvy mohou mít mnoho defektů (drsnosti povrchů, tloušťkové neuniformity, optické nehomogenity, a mnoho dalších) a s tím je potřeba se vypořádat.

U nás v laboratoři uvidíte několik elipsometrů a spektrofotometrů, které k optické charakterizaci používáme. Vyzkoušíte si jejich obsluhu, změříte si na nich nějakou jednoduchou optickou vrstvu a data společně zpracujeme.

Webové stránky vědecké skupiny Optika tenkých vrstev a povrchů pevných látek

Sdílení události

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info