Stipendia podzim 2023
Sledujte aktuální nabídku soutěží, stipendií a grantů pro studenty fyzikálních oborů!
Po covidové pauze se opět uskutečnil Fyzikální studentský seminář.
Fyzikální studentský seminář je předmět, který vznikl iniciativou zkušenějších studentů, kteří se snaží předávat své zkušenosti mladším studentům. Tento předmět by samozřejmě nemohl fungovat bez podpory všech fyzikálních ústavů PřF (Ústav fyzikální elektroniky, Ústav teoretické fyziky a astrofyziky a Ústav fyziky kondenzovaných látek).
Letos se seminář poprvé kvůli covidu uskutečnil v Brně v areálu Přírodovědecké fakulty, a to ve dnech 22. a 23. října. Pro studenty byl připraven bohatý program, který měl mladší generaci nadějných fyziků připravit na starosti a slasti během studia. Během prezentací zkušenějších studentů zaznělo představení jednotlivých ústavů fyziky a jejich vědeckých aktivit, ale především i osobní názory a zkušenosti magisterských a doktorských studentů ze zahraničních pobytů, stáží a celkově o životě u nás na fyzice.
Organizátory akce za fyzikální ústavy byli zleva: Mgr. Michal Kiaba, Mgr. Václav Glos, Mgr. Michal Pazderka, Dr. Jakub Kelar a Mgr. Roman Přibyl.
Sledujte aktuální nabídku soutěží, stipendií a grantů pro studenty fyzikálních oborů!
Dr. Pavel Ondračka z ÚFTP vyvíjí nové modely pro numerické výpočty struktury tenkých vrstev. Díky projektu MŠMT vycestoval a spolupracuje s kolegy na rakouské univerzitě v Leobenu. Pomocí jeho modelů pro amorfní materiál wolfram-bor-uhlík (W-B-C) bude možné předpovídat mechanické vlastnosti tohoto materiálu, porozumět jeho chování a najít nejvhodnější složení pro aplikace tvrdých ochranných vrstev.